Londoni Olimpia: Pikáns összecsapás – USA-Észak-Korea

2012 július 31. | Szerző:

usa-ek_1343734486.jpg_434x169

Politikai szempontból rendkívül pikánsnak ígérkezik az Olimpián az Egyesült Államok-Észak-Korea mai találkozója. Elég csak Ri Jong Ho altábornagy kijelentését idézni, ami nemrég hangzott el: “Phenjan egyetlen csapással elsöpörné az USA-t.”

Nem ez az első politikai szempontból pikáns mérkőzés a világtornákon. Emlékezhetünk a férfiak 1998-as világbajnokságán rendezett Irán-USA mérkőzésre, ami politikai szempontból hasonlóan rizikós volt, mint a jenki lányok mai összecsapása. Akkor a botrány elmaradt, sőt meglehetősen békésen zajlott le a meccs; az iráni játékosok fehér virágot, az amerikaik zászlókat adtak át az ellenfél labdarúgóinak. Magyar érdekeltségű példát is lehet hozni a témában, az 1956-os melbourne-i olimpián a magyar-szovjet vízilabdameccsből sem hiányzott a poltikai színezet. “Melbourne-i vérfürdő” néven híresült el az a meccs. A forradalom leverése után 1 hónappal rendezték. A medencében és a nézőtéren is tapintható volt a feszültség. Gondoljunk csak Zádor Ervinre, akinek vére egy könyökös után vörösre festette a medence vizét.

Bízzunk benne, hogy a lányok mai mérkőzése hangulatában inkább az USA-Irán meccsre fog hasonlítani. Eddig két találkozót játszottak le a csoportból. A végső győzelemre legesélyesebbnek tartott jenkik mindkét meccsüket megnyerték: a franciákat 4:2-re, a kolumbiai lányokat 3:0-ra. Észak-Korea megnyerte első meccsét, de talán az eredménynél is fontosabb az a kínos incidens, ami a találkozót megelőzte. A szervezők az észak-koreai játékosok bemutatásánál Dél-Korea zászlaját jelenítették meg a kijelzőn. Több sem kellett a Dél-Koreaikkal nem éppen baráti viszonyt ápoló ország küldöttjeinek, azon nyomban lehívták a pályán lévőket. Sűrű bocsánatkérések után 1 órás késéssel kezdődött a mérkőzés. A csoport második összecsapásán nagy verésbe szaladtak bele franciák ellen, 5:0-ra kaptak ki. Remélhetőleg nem jár súlyos következményekkel ez a nagy zakó. De ez sem lehetetlen, mivel az észak-koreai forrásokal rendelkező dél-koreai Chosun Ilbo újság szerint a rosszul teljesítő sportolók munkatáborba kerülhetnek, mert korábban ez volt az eddigi gyakorlat. A Németországban játszó Jong Tae-Se, a férfi válogatott ásza, a “nép Rooney-ja” tagadta ezeket a vádakat.

Az Egyesült Államok eddig kizárólag világbajnokságokon játszott az ázsiaiakkal: 3 USA győzelem és 1 döntetlen a mérleg. Az Olimpiák történetében tehát ez az első randevújuk. A következő vb-n biztosan nem találkoznak egymással, mivel 2011-ben a női vb-n az észak-koreai csapatból öt játékost doppingoláson értek, ezért kitiltották az egész női csapatot a 2015-ös vb-ről.

Az észak-koreai labdarúgás eddigi legnagyobb sikerét pont brit földön érte el: a férfi csapat az 1966-os vb-n 1-0-ra verte az olaszokat Middlesboroughban. Ma nem sok esély mutatkozik Észak-Korea győzelmére. Még annak ellenére sem, hogy várhatóan pihen az amerikaiak két ásza:  Abby Wambach és Megan Rapinoe. A találkozó 18:15-kor kezdődik.

Londoni Olimpia: Női Labdarúgás – 1. kör

2012 július 26. | Szerző:

396091_10151983309035457_1638762380_n_1343307403.jpg_403x403

Tegnap a focista hölgyek lejátszották az első csoportkört. A hat találkozón csak úgy potyogtak a gólok; 22 találat született, ami 3,67-es gólátlagot jelent. Minden meccs a papírformának megfelelően végződött. A brittek kihasználták a hazai pálya előnyét és 1:0-ás sikert arattak Új-Zéland leányai felett.

A NAP COME BACKJE

A francia válogatott a 14. percben már 2:0-ra vezetett a végső győzelemre legesélyesebbnek tartott USA ellen. Jókora meglepetést okozva ezzel még saját maguknak is. A 19. percben felébredt rövid ideig tartó álmából az Egyesült Államok és Abby Wambach fejesgólja (183. válogatottbeli meccsén a 139. gólját szerezte) révén megkezdte a gólgyártást és négyig meg sem állt. A 23 éves Alex Morgan kétszer volt eredményes.

A JÁTÉKNAP BAKIJA

Az Észak-Korea-Kolumbia meccsen a szervezők az észak-korei játékosok bemutatását a dél-koreai zászlóval illusztrálták. Azt hiszem nem kell ragozni, hogy mekkora diplomáciai bakit vétettek ezzel. Az észak-koreai válogatott tagjait a csapat vezetői levezényelték a pályáról. A meccs 1 órás késéssel kezdődött, miután a szervezők bocsánatot kértek a megbántott nemzettől.

DUPLÁZÓK

Az első játtéknapon négy olyan játékos is volt, aki kétszer talált be: Alex Morgan (USA), Lotta Schelin (Svédország), Marta (Brazília), Kim Son-Hui (Észak-Korea).

A NAP GÓLJA

A dél-afrikai Portia Modise észrevette, hogy kint áll a svéd hálóőr és 40 méterről beemelte a kapuba. Gyönyörű találat és nagyszerű felismerés volt, bár a dél-afrikai csapat 4:1-ra kapott ki a svédektől.

A csoportkör második felvonását július 28-án, szombaton rendezik.

Címkék:

Női labdarúgás a londoni Olimpián

2012 július 25. | Szerző:

womanfootballolympics_1343214145.jpg_426x490

Ma este megkezdik szereplésüket a női futballválogatottak a londoni Olimpián. A Franciaország-USA meccset élőben közvetíti a Duna Tv este 6 órától. Jöjjön egy kis áttekintés a torna előtt.

CSOPORTOK

E-CSOPORT: Nagy-Britannia, Új-Zéland, Kamerun, Brazília

F-CSOPORT: Japán, Kanada, Svédország, Dél-afrikai Köztársaság

G-CSOPORT: Egyesült Államok, Franciaország, Kolumbia, Észak-Korea

ARANYESÉLYES:

A végső győzelemre az Egyesült Államok csapata a legesélyesebb. Egyrészt ők az Olimpia történetének legeredményesebb női labdarúgóválogatottja; az eddig megrendezett négy női tornából háromszor a jenki lányok nyakába került az aranyérem, egyszer pedig másodikok lettek. Másrészt idén is nagyon erős kerettel indulnak, tavaly a németországi világbajnokság fináléjáig meneteltek, ahol Japán ellen véreztek el. A fogadóirodák is az USA győzelmét tartják legvalószínűbbnek. De a brazil és a japán válogatottat is az esélyesek között tartják számon.

A LEGNAGYOBB HIÁNYZÓ:

A kétszeres világbajnok Németországgal az Olimpiák történetében most először esett meg az a csúfság, hogy nem kvalifikálta magát a tornára. Korábban három alkalommal is bronzérmesek lettek, Sidneyben, Athénban és Pekingben.

SZTÁROK, AKIKRE ÉRDEMES FIGYELNI:

MARTA (Brazília): A FIFA ötször választotta a világ legjobbjának.

HOPE SOLO (USA): A hazájában rendkívül népszerű hálóőr legutóbb ötödik lett a FIFA Aranylabda szavazásán. Az egyik legjobb női kapusnak tartják.

ABBY WAMBACH (USA): Igazi gólzsák, 182 válogatott meccsen 138-szor rezgette meg az ellenfelek hálóját. Fejjátéka kiemelkedő. 2004-ben az Olimpia döntőjében az ő találatával nyert az Egyesült Államok a brazilok ellen. A FIFA Aranylabda szavazásán harmadik lett legutóbb.

ALEX MORGAN (USA): Az egyik legígéretesebb fiatal játékos. 42 találkozón 27-szer volt eredményes a válogatottban.

HOMARE SAWA (JAPÁN): 2011-ben Aranylabdát nyert és az év legjobb játékosának is megválasztotta a FIFA.

LOTTA SCHELIN (SVÉDORSZÁG): A legtöbbszörös válogatott a keretben és ő szerezte a legtöbb gólt is.

LOUISA NÉCIB (FRANCIAORSZÁG): A női Zidanenak nevezte el a média. Tavaly a világbajnokság all star csapatába is beválasztották.



Kislány, nagy foci



Ki mondta, hogy a nők nem értenek a focihoz? Talán csak nem kérdezik őket...Én azonban kérdés nélkül is megmondom, ha lesre fut egy támadó, vagy ha úgy látom, hogy csődöt mond a 3-5-2. Talán érdemes lesz olvasni. Hisz ki tudja, talán a fociban is aranyat érhet a női megérzés... :)

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!