U20-as világbajnokság – A KISLÁNY, NAGY FOCI ÁLOMCSAPATA
2013 július 15. | Szerző: László Ági
Az U20-as világbajnokság bővelkedett izgalmakban, szép gólokban és Irak személyében egy igazi meglepetéscsapatot adott a futballvilágnak. Összeállítottam a torna álomcsapatát, melyben szerepel Juventus, Manchester United és Barcelona játékos is.
KAPUS:
Guillermo De Amores (Uruguay/Liverpool Fc-Montevideo) – Nagyszerű teljesítményével kiérdemelte a torna legjobb kapusának járó Aranykesztyűt. Hét meccsen mindössze három gólt kapott. A19 éves hálóőr csapattársainak ajánlotta a díjat, elmondása szerint az ő remek teljesítményük nélkül nem kapott volna ekkora elismerést.
VÉDŐK:
Gulliermo Valera (Uruguay/Manchester United) – A torna előtt egy sikeres próbajáték után igazolta le őt a Manchester United, így szereplését a szokásosnál is nagyobb érdeklődés követte. Nem okozott csalódást, igazolta, hogy miért vetette ki rá a hálóját Európa egyik topklubja. Remekül oldotta meg védő feladatát és a támadásokból is kivette a részét.
Gastón Silva (Uruguay/Defensor Sporting) – Az uruk csapatkapitányának nagy szerepe volt abban, hogy a La Celeste hét meccsen csak három gólt kapott és a döntőbe masírozott. Idő kérdése és a felnőtt válogatott hátsó alakzatában is láthajuk őt.
Derik Osede (Spanyolország/Real Madrid Castilla) – A spanyol válogatott és a torna egyik legjobb belső védője volt. A legjobb 16 között kulcsfontosságú gólt szerzett Mexikó ellen. Nem lennék meglepődve, ha a nagy fiatalításba kezdett Királyi Gárdánál őt is a felnőtt közé neveznék hamarosan.
Ali Adnan (Irak/Baghdad Fc) – Személyes kedvencem, a torna egyik legnagyobb felfedezettje. Többek között a Sevilla és az Arsenal érdeklődését is felkeltette. De úgy néz ki, hogy a Galatasaray csap le a nagy tehetségre. Harcossága, eltökéltsége és kiváló bal lába együttesen eredményezte a vébén szerzett két gólját. Az angolok elleni csoportmeccsen a 93.percben egyenlített. Az Uruguay elleni elődöntőben lehetetlen szögből irgalmatlan erővel meglőtt szabadrúgása csapódott a hálóba. Főszerepe volt abban, hogy Irak a negyedik helyen zárta a világbajnokságot. Egyébiránt már 17 alkalommal pályára lépett a felnőtt válogatottban.
https://www.youtube.com/watch?v=sAzTMmPKUEM
KÖZÉPPÁLYÁSOK:
Geoffrey Kondogbia (Franciaország/Sevilla) – Védekező középpályás létére két gólt is szerzett. A gallok első találkozóján bevette Ghána kapuját és a mérkőzés legjobbja címet is elnyerte, majd a házigazda törökök ellen is eredményes volt. Mindössze 20 éves, de az elmúlt szezonban a Sevilla játékosaként 28-szor pályára lépett a La Ligában.
Paul Pogba (Franciaország/Juvetnus) Az aranyérmes franciák csapatkapitányának teljesítményéről mindent elárul, hogy a torna legjobb játékosának választották. Sokat dolgozott és jól szervezte a játékot, igazi vezére volt a franciáknak.
Nicolás López (Uruguay/Udinese) Kiemelkedő teljesítményét Ezüstlabdával díjazták, Pogba után ő lett a vb második legjobb futballistája. Kiváló támadó erényket csillogtatott meg és négy góljával az uruk legeredményesebbje volt. Egyszerűen érthetetlen, hogy a Roma miért engedte át egy Udinésének.
Gerard Deulofeu (Spanyolország/Barcelona, kölcsönben Everton) Fantasztikus cselezőkészségével, gyorsaságával és technikai tudásával tűnt ki a tornán. A jenkik kapuját kétszer is megzörgette. Az első találata a vb egyik legszebb gólja volt. A rengeteg érdeklődő közül az Everton let a befutó. Egy évre vették kölcsön a Barcelona 19 éves tehetségét. A Stolverkosok menedzsere, Roberto Martínez a spanyol futball gyémántjának nevezte Deulofeut.
CSATÁROK:
Ebenezer Assifuah (Gháha/Liberty Professionals) – Hat góllal ő lett a torna gólkirálya és ezzel elnyerte az Aranycipőt. “Egyszerűen hihetetlen.”- így értékelte a tornán mutatott teljesítményét Assifuah. A dobogó harmadik fokán végző Fekete Csillagok hagyományosan jól szerepelnek az U20-as világbajnokságokon. 2009-ben elsők lettek, 1993-ban és 2001-ben ezüstérmesek és 1997-ben negyedikek.
A franciáknak lőtt bombagólja az elődöntőben:
https://www.youtube.com/watch?v=PSjl2c-b0i0
Yaya Sanogo (Franciaország/Arsenal) – Nem véletlen hogy már a torna alatt leigazolta az 191 cm magas, 20 éves támadót az Arsenal. Négy góljával is sokat tett azért, hogy a franciák megszerezzék történelmük első aranyát.
Nyolcvanhárom éve ezen a napon kezdődött az első Világbajnokság
2013 július 13. | Szerző: László Ági
83 éve ezen a napon, 1930. július 13-án kezdődött az első Világbajnokság, 13 résztvevő csapattal. A négyéves rendszerességgel megrendezett torna aztán idővel igazi sikertörténetté vált, mi több: a futball legnagyobb és legjobban várt ünnepe lett. Négyévente több milliárd Földlakó tapad a képernyőre, ha útjára indul a labda. Ma már 32 ország csapata lép pályára az eseményen, a selejtezőkön pedig több mint 200 nemzet képviselteti magát. A világbajnoksághoz köthető befektetések dollármilliárdokat mozgatnak meg, s mintha még a háborúk fegyverei is elcsendesülnének erre az időszakra. Mindez Montevideo városában kezdődött 1930. július 13-án, mindössze néhány ezer néző előtt.
Bizony, korántsem indult sikertörténetként a világbajnokságok története: sokan nem hittek a világméretű versengés életképességében. Az európai országokat szabályosan kérlelni kellett arra, hogy átutazzák az Atlanti-óceánt és megjelenjenek az Uruguayban rendezett tornán. Végül a FIFA elnökének, Jules Rimet-nek a személyes közbenjárása kellett ahhoz, hogy Belgium, Franciaország, Románia, valamint Jugoszlávia elküldje válogatottját a tengerentúlra.
Július 13-án két meccsel indult a világbajnokság, melyeket egy időben játszottak. Franciaország mindössze 3 ezer néző előtt 4:1-re legyőzte Mexikót, az Amerikai Egyesült Államok pedig 10 ezres közönség előtt 3:0-ás vereséget mért Belgiumra. A vébék történetének első gólját a francia Lucien Laurent szerezte Mexikó ellen a 19. percben. Sajnos az ő életét nem csak ez az egy világméretű esemény befolyásolta: a II. Világháború kitörésekor behívták katonának, később a németek hadifogságba ejtették. Érdekesség, hogy Laurent megélte a hazai rendezésű, ’98-as francia vébét és 2005-ben 97 évesen szépen kort megélve távozott az égi futballpályákra a történelmi találat szerzője.
Az első világbajnokság létrejöttében egyébként kulcsszerepe volt honfitársunknak, Fischer Mórnak, aki a FIFA alelnökeként tevékenykedett. De nem ő volt az egyetlen magyar a tornán, a chilei nemzeti csapatot a korábban kiváló futballista, Orth György irányította.
AZ ELSŐ PLAKÁT
A LABDA
Az ELSŐ MECCSEK NYERTESEI, A FRANCIA ÉS AZ AMERIKAI VÁLOGATOTT
Miből lesz a cserebogár?
2013 július 23. | Szerző: László Ági
Milyenek voltak mielőtt világhírű játékosok lettek volna? Van, aki büszkén vállalja gyerekkori képét, mások legszívesebben letagadnák. Minden héten öt játékos gyermekkori fotóját ismerhetitek meg! Jó mulatást!
FRANK LAMPARD (Chelsea)
LUKAS PODOLSKI (Arsenal) & MARIO GOMEZ (Fiorentina)
LUIS SUAREZ (Liverpool)
THOMAS MÜLLER (Bayern München)
JACK WILSHERE (Arsenal)
1.RÉSZ: Pirlo, David Luiz, Ibrahimovic, Joe Hart, Sneijder
2. RÉSZ: Schürrle, Carroll, Giovinco, Neymar, Maldini
Oldal ajánlása emailben
X