„Egy futball kommentátornak a VB-döntő közvetítése jelenti a szakma csúcsát.” – Interjú Hajdú B. Istvánnal az Eurosport kommentátorával.
2014 március 21. | Szerző: László Ági
Közvetített már világbajnoki döntőt, európa-bajnoki finálét és Bajnokok Ligája-döntőt is, ezúttal a Kislány, nagy foci kérdéseire válaszolt hazánk egyik legelismertebb kommentátora. A négyrészes interjú harmadik felvonását olvashatjátok, amelyben a világbajnokságok kapták a főszerepet.
Az idei esztendő legnagyobb focieseménye a brazíliai világbajnokság. Szerinted ki nyeri a tornát?
Úgy gondolom, hogy három fő esélyes van: a házigazda Brazília, a címvédő Spanyolország és a jó erőkből álló német válogatott. De a dél-amerikai válogatottak is beleszólhatnak majd az aranyéremért zajló küzdelembe. Közülük is Argentínát emelném ki.
Minden világbajnokságon van 1-1 meglepetéscsapat, ezúttal kik hívhatják fel magukra a világ figyelmét?
Nagyon ígéretes a belga válogatott. Labdarúgóik topbajnokságokban rúgják a bőrt, minden posztra legalább két kiváló képességű játékossal rendelkeznek. Egy jelentős hátrányuk viszont van: nem szabad elfelejteni, hogy a játékosok nagy részének ez lesz az első vébéje.
Néhány gyengébb csoport mellett néhány igazi halálcsoport is összejött, melyek közül talán a G-jelzésű tűnik a legkeményebbnek, ahol Németország, Ghána, Portugália mellett az Egyesült Államok is helyet kapott. Itt kik juthatnak tovább?
Azt nehezen tudom elképzelni, hogy a Nationalelf ebből a négyesből ne lépjen tovább. De a többivel kapcsolatban nehéz lenne jósolni. Itt van például az amerikai válogatott, amely egy kicsit rejtélyes az európaiak számára. Az amerikai mentalitás más, ők nem omlanak össze egy vereség után. Ráadásul a sok utazás számukra nem olyan szokatlan, hiszen országon belül is rengeteget utaznak.
Ahogy említettem, lesznek halálcsoportok a tornán, de kifejezetten gyenge négyesek is összejöttek. Ezért talán jogos a kérdés: nem sok a 32 csapat?
De igen, tagadhatatlanul túl sokan vannak. Úgy érzem, olykor a színvonal rovására megy a túl sok résztvevő. A 2006-os vébé csoportmeccse, a Togo-Dél-Korea meccs nem hangzik olyan izgalmasan. Ráadásul tapasztalatból mondom, hogy napi 3-4 meccset nem lehet élményszinten feldolgozni. Ez a nézőknek sem jó.
Hogy látod, a Brazíliában tapasztalható zavargások befolyásolják majd a tornát?
Egy biztos: a játékosok ebből semmit nem fognak érzékelni. Csak a futballal kell majd foglalkozniuk. Őrzött busszal szállítják a válogatottakat a stadion és a szállás között. A labdarúgóknak valószínűleg megtiltják, hogy turista-üzemmódba kapcsoljanak, egyedül felfedezve a várost. Természetesen az más helyzetet teremt, ha bomba robban az egyik stadionban, de szerencsére erre azért nincs sok esély.
Melyik a kedvenc világbajnokságod?
A magyar válogatott kijutott az első három világbajnokságra, amelyet láttam (1978, 1982, 1986). Érzelmileg ezért teljesen máshogy viszonyulok azokhoz a tornákhoz. Mexikó után minden más lett. A 2006-os vb azért volt érdekes, mert a torna felét a helyszínről közvetítettem. De az összes közül a ’82-es torna a kedvencem a brazil csapat miatt. Zico, Socrates, Falcao, Toninho Cerezo, Eder zseniális labdarúgók voltak! Beleszerettem a játékukba!
Közvetítettél a 2000-es EB-ről és a 2006-os vébéről is, valamint BL-finálékat is kommentáltál. Melyik volt érdekesebb, izgalmasabb?
Ma ugyan a klubfutball már magasabb színvonalú, mint a válogatott. A Bayern München például képes lenne megverni egy brazil vagy egy spanyol válogatottat. Ennek ellenére mégis azt mondom, hogy egy futball kommentátornak a vb-döntő közvetítése jelenti a szakma csúcsát! Érzelmileg senkit nem fog úgy megmozgatni egy BL-döntő, mint egy vb-finálé. Ezzel nem lehet versenyezni.
De ennek ellenére nekem az utóbbi időben inkább az Európa-bajnokságok jelentettek sokat. A 2000-es EB volt az egyik legjobb nemzetközi torna, amit valaha láttam. A Hollandiában rendezett meccseket közvetítettem akkor. Rendkívül jó színvonalú és izgalmas mérkőzések voltak. Nagyon erős volt a mezőny.
Az első részt itt olvashatjátok:
„1997 óta senkinek sem volt ekkora esélye BL-címvédésre” – Interjú Hajdú B. Istvánnal az Eurosport kommentátorával
A másodikat pedig itt:
„A magyaroktól nem ijed meg senki, de egy Pukkitól nekünk sem kell betojni”– Interjú Hajdú B. Istvánnal az Eurosport kommentátorával.
Napra pontosan 1 év múlva kezdődik a BRAZÍLIAI VILÁGBAJNOKSÁG!
2013 június 12. | Szerző: László Ági
Napra pontosan 1 év múlva kezdődik a Világbajnokság. A résztvevők ugyan még nem ismertek, de vannak már biztos pontok, nézzük melyek ezek.
A HIVATALOS LOGÓ: Az emblémán három kézre emlékeztető motívum látható, amely zöld és sárga színű és a győztesnek járó trófeát formázza meg. A kupa közepén piros színnel jelenik meg a 2014-es évszám. “A 2014-es vb felejthetetlen és fantasztikus lesz” – ígérte Ricardo Teixeira, a brazil szövetség elnöke a logó bemutatásakor.
A HIVATALOS PLAKÁT: a torna hivatalos plakátját idén januárban leplezte le négy korábbi vb-győztes, köztük Bebeto és Ronaldo, valamint Brazília női futballjának királynője, Marta, akit a FIFA öt alkalommal választott az év labdarúgójának a hölgyek mezőnyében. „A plakát tökéletes példája a végtelen brazil kreativitásnak. A győztes pályamű kétség kívül csodálatos, mindenki által kedvelt meghívója lesz a 2014-es labdarúgó világbajnokságnak.“ —mondta Jérome Valcke, a FIFA főtitkára. A kétszeres aranylabdás, Ronaldo is kiemelte a plakát fontosságát: „A hivatalos poszter szerepe rendkívül fontos: népszerűsíti a világbajnokságot a rendező országban, azaz Brazíliában és külföldön egyaránt. Fontos, hogy közvetítsük az üzenetünket egy olyan országból, ami modern, innovatív, előrelátó, boldog, egységes, és mindenekelőtt, szenvedélye a futball”
A HIVATALOS JELMONDAT: “Juntos num so ritmo” – vagyis “Mindenki azonos ritmusban” (angolul: ‘All in one rythm’). “Egy sokszínű, igazi népünnepélyt hozó esemény vár ránk, amely a brazil életritmust hivatott a világ felé megjeleníteni” – mondta Jérome Valcke, a FIFA főtitkára. A szlogenhez kapcsolódó videó:
HIVATALOS LABDA: A bőrgolyó nevét a rendező ország lakosai választották ki, amelyre korábban nem volt még példa. A labda becsületes neve Brazuca lett. A névválasztást így magyarázták: ez a szó fejezi ki a legjobban a brazil életérzést, az érzelmeket, a büszkeséget és a szívélyességet. A képen látható laszti csak illusztráció, az Adidas még nem mutatta be hivatalosan a torna egyik legfontosabb kellékét.
KABALA: A világbajnokság kabalafigurája egy tatu lesz, aki az internetes szavazóktól a Fuleco (a futball és gazdaság-economy összevonásából született) nevet kapta és a brazil nemzeti színekben pompázik. A veszélyeztetett kisállatnak van egy érdekes tulajdonsága, ha megijed úgy összegömbölyödik, mint egy (foci)labda. 🙂
A HÁZIGAZDA VÁROSOK PLAKÁTJA: A világbajnokságnak otthont adó 12 város mindegyike ötletes, kreatív plakátot kapott, melyek közül a két kedvencemet emelném ki.
GÓLVONAL-TECHNOLÓGIA: A FIFA hivatalosan megerősítette: a sikeres tesztek után a 2014-es brazíliai világbajnokságon már alkalmazzák a gólvonal-technológiát.
Brazília tehát 1950 után újra világbajnokságnak ad otthont a mai naptól számítva pontosan egy év múlva. Biztosan sokan vannak, akik hozzám hasonlóan nagyon várják, hogy útjára induljon São Paulo-ban a bőrgolyó. Addig is csillapítsuk éhségünket a szombaton kezdődő Konföderációs kupával, ami a nagy esemény főpróbája lesz.
Információk forrása: nso.hu, origo.hu, wikipedia, fifa.com
VILÁGBAJNOKSÁG 2014: Mezek!
2014 április 3. | Szerző: László Ági
A 101 Great Goals internetes oldala közzétette, hogy a brazíliai világbajnokságon milyen mezekben láthatjuk majd a nemzeti csapatokat. A márkákat tekintve a Nike nyert, kilenc válogatott is a pipás szerelésben bűvöli majd a labdát. Adidasban nyolc csapatot láthatunk, Pumában hetet. És öt olyan gyártó is van, amelyik egy-egy országot promotál: Lotto (Costa Rica), Marathon (Ecuador), Joma (Honduras), Uhlsport (Irán), Burrda Sport (Belgium). (A bosnyák válogatott meze még nem hivatalos.)
A bejegyzés alatt vagy a Facebook-on várom kommentben a kedvenceiteket. Nálam a brazil, a francia , az angol, az amerikai és a horvát a favorit.
BRAZÍLIA (A-csoport)
HORVÁTORSZÁG (A-csoport)
MEXIKÓ (A-csoport)
KAMERUN (A-csoport)
CHILE (B-csoport)
AUSZTRÁLIA (B-csoport)
HOLLANDIA (B-csoport)
SPANYOLORSZÁG (B-csoport)
ELEFÁNTCSONTPART (C-csoport)
GÖRÖGORSZÁG (C-csoport)
JAPÁN (C-csoport)
KOLUMBIA (C-csoport)
ANGLIA (D-csoport)
COSTA RICA (D-csoport)
OLASZORSZÁG (D-csoport)
URUGUAY (D-csoport)
ECUADOR (E-csoport)
SVÁJC (E-csoport)
FRANCIAORSZÁG (E-csoport)
HONDURAS (E-csoport)
ARGENTÍNA (F-csoport)
IRÁN (F-csoport)
NIGÉRIA (F-csoport)
BOSZNIA-HERCEGOVINA (F-csoport)
GHÁNA (G-csoport)
NÉMETORSZÁG (G-csoport)
USA (G-csoport)
PORTUGÁLIA (G-csoport)
BELGIUM (H-csoport)
OROSZORSZÁG (H-csoport)
ALGÉRIA (H-csoport)
DÉL-KOREA (H-csoport)
Oldal ajánlása emailben
X