„A magyaroktól nem ijed meg senki, de egy Pukkitól nekünk sem kell betojni”– Interjú Hajdú B. Istvánnal az Eurosport kommentátorával.
2014 március 19. | Szerző: László Ági
Közvetített már világbajnoki döntőt, európa-bajnoki finálét és Bajnokok Ligája-döntőt is, ezúttal a Kislány, nagy foci kérdéseire válaszolt hazánk egyik legelismertebb kommentátora. A négyrészes interjú második felvonását olvashatjátok, amelyben a magyar labdarúgás kapta a főszerepet.
Manapság a fociszerető gyerekek Messi és Ronaldo mezekben szaladgálnak, a te gyerekkorodban ki volt a legmenőbb játékos?
Akkoriban külföldi meccset nem sűrűn közvetített a tévé, ráadásul a magyar foci is rendkívül nívós volt. Például nem volt kérdés, hogy a magyar válogatott ott lesz-e a világbajnokságokon. Épp ezért akkoriban eszedbe sem jutott azt mondani, hogy „Zico az Isten”. Független attól, hogy fantasztikus játékos volt. Egyrészt nem láthattad őt sűrűn játszani, másrészt helyettük olyan klasszisok meccseire látogathattál ki, mint Nyilasi vagy Törőcsik. Hozzájuk később csak Détári és Gera nőtt fel.
A legnagyobb tehetségű játékos a Törőcsik András volt. A játékintelligenciája alapján egyértelműen a Nyilasi Tibor. Ha a hetvenes években lett volna Bajnokok Ligája, akkor azt találgattuk volna, hogy az Újpest vagy a Fradi bejut-e a legjobb nyolc közé. Vagy például azt, hogy Göröcs, Nyilasi vagy Váradi játszik-e az Atlético Madridban. Ők olyan labdarúgók voltak, hogy mindegy volt, melyik csapatban rúgták a bőrt, látni akartad őket!Ők tudtak olyat mutatni a pályán, ami egyedülálló volt és amiért érdemes volt bekapcsolni a tévét vagy kilátogatni a mérkőzésre. Egy szívfájdalmam van velük kapcsolatosan: nem fociztak világszínvonalú klubokban, nem lettek világklasszisok. Détári nem ment el a Juventusba és Nyilasi a a Barcelonába, amikor Bernd Schuster helyére hívták. Puskás és Albert nagyobb játékosok voltak az imént felsoroltaktól, de őket sajnos nem láttam futballozni.
Az általad felsorolt nagy nevek közül ma már csak Gerát láthatjuk játszani. Rajta kívül kit tartasz most a legjobb labdarúgónak?
A játéktudása és a taktikai érettsége alapján Huszti Szabolcs a legjobb. A gyorsasága már nem a régi, de több poszton is bevethető. Ugyanakkor azt nem szabad elfelejteni, hogy amikor a Zenitben játszott, akkor nem az ő nevétől volt hangos a szentpétervári csapat háza tája. Ott nem vált be.
A következő években neves játékossá válthat Gulácsi Péter is. Jelenleg nagyon jó helyen van a Salzburgnál, nemzetközi kupameccseken is véd. De később el tudom képzelni nevesebb klubban is. Az alapvető probléma az, hogy a magyar játékosok többsége nem a tudásának megfelelő csapatban van.
Ez igaz Szalai Ádámra is?
Ádám esetében minden fordítva történt, mint ahogy kellett volna. Olyan szerepet szántak neki az elején, mint amilyenben most van. Huntelaar sérülése miatt a Bundesliga második fordulójában nyakába szakadt az elsőszámú csatár szerepe. Nem volt felkészülve erre.
Egy darabig bírta ő a terhet, továbblőtte a Schalkét a BL-csoportkörbe. De ő tipikusan cserecenter, most még nem éri el Huntelaar szinjét. A Mainznál Szalaira lehetett építeni a csapatot, bíztak benne. De a Schalkénál nem lehet elvárni tőle, hogy ő vigye a hátán az együttest. Ádámmal kapcsolatban az a nagy kérdés, hogy a gelsenkircheniek igazolnak-e támadót a nyáron. Amennyiben igen, akkor Szalai helye ingatagabbá válik.
Szalai legutóbb kimaradt Pintér Attila keretéből. Mit gondolsz, a megújuló válogatott esélyes lehet az EB-kvalifikációra?
Ha objektíven nézzük, akkor a mi csoportunkban nincs olyan csapat, amely tartana a magyar válogatottól. Egy Feröer-szigeteki játékos is azt érzi, hogy ellenünk lehet esélye a pontszerzésre, hiszen a hollandoktól is egy nyolcast kaptunk, ők egyik vébéselejtezős ellenfelüktől sem kaptak nyolcat, pedig a németekkel azonos csoportban voltak. Ők nem azt nézik, hogy a magyarok nyertek Tallinban, Észtországban. A kudarcaink sajnos zajosabbak voltak.
A legnagyobb baj az, hogy nincs olyan magyar labdarúgó, aki a topbajnokságok mindegyikében ismert és jegyzett volna. Szalait és Husztit Németországban ismerik, de Olaszországban nem. Gera Zolit Angliában ismerik, de Spanyolországban nem. Nincs egy Sevcsenko, Hamšík, Alaba, Litmanen-szerű játékosunk. Tőlünk a csoport egyik tagja sem fog tartani! Ezt jobb, ha elfogadjuk.
Ennek ellenére nem állítom, hogy a második helyre teljesen reménytelen odakerülnünk, mert az ellenfeleink sem olyan erősek. Egy Pukkitól nem kell betojni! A görögöktől több játékos visszavonul a vb után, a szövetségi kapitány is új lesz. A román válogatott az utóbbi évek leggyengébb román csapata.
Mi a véleményed Pintér Attila újításáról, az összetartásokról?
A szándék nemes, de a legnagyobb problémát abban látom, hogy amit a Pintér Attila az összetartásokon próbál tanítani, azt ezeknek a labdarúgóknak tudniuk kellene! A magyar labdarúgók 18 éves korukra taktikailag, fizikailag nincsenek olyan szinten, mint ahogyan az elvárható volna. Varga Zoltán mondta azt 1996-ban az Olympiakos-Fradi meccs kapcsán: nonszensz, hogy azt is meg kellett tanítani a felnőtt, profi játékosainak, hogy a labdavezetés közben ne figyeljék a labdát. Ha nagyon le akarom egyszerűsíteni, akkor úgy fogalmaznék, hogy a 18-20 éves magyar játékost egész egyszerűen nem tanították meg futballozni. Ami a hangzatos megújulást illeti: a finnek ellen többségében azok játszottak, akik az Egervárinál is. Egyértelmű, hogy nem Orosz Márk, hanem Loverencsics Gergő fog játszani. Az lenne az ideális, ha 15 olyan játékosunk lenne, akik rendszeresen lehetőséget kapnak saját klubjukban, amelyek ha nem is Európa élcsapatai, de legalább középcsapatai. Egy dolog pozitív lehet: Pintér Attila rendesen meghajtja a fiúkat, nála nincs feleselés. Viszont az is tény, hogy korábban nem volt olyan szövetségi kapitányunk, akit ekkora ellenszenv fogad már a kinevezésekor.
Több válogatott már globális szinten figyeli a játékosokat. Érdemes lenne nekünk is feltérképezni a határon túli magyarokat?
Ez egy remek lehetőség lehet, körül kellene nézni. A magyar labdarúgás Miklós Editjeit meg lehetne találni. A jégkorongban és a kézilabdában is feltérképezték a határon túli magyarokat és beépítették őket.
Mindenki a Szent Grált és a megoldást keresi a magyar foci feljavítására. Szerinted miért van az, hogy régebben tudtak játszani a mieink, manapság viszont nem?
Puskás és társai, valamint a későbbi „nagyok” is a nap 24 órájából 10-et fociztak. Rengeteget gyakoroltak. Ma amint vége az edzésnek, rögtön mennek haza a gyerekek…
Az első részt itt olvashatjátok:
„1997 óta senkinek sem volt ekkora esélye BL-címvédésre” – Interjú Hajdú B. Istvánnal az Eurosport kommentátorával
Premier League Szezonelőzetes – 7. rész: West Brom, West Ham
2013 augusztus 16. | Szerző: László Ági
Hamarosan eldördül a startpisztoly és kezdődik Premier League új idénye! A kezdő sípszóig esélylatolgatásokat olvashattok a blogon. A hetedik, egyben utolsó rész főszereplői a West Brom és a West Ham.
WEST BROMWICH ALBION
A Premier League egyetlen magyarjával, Gera Zolival a soraiban kezdik meg az új idényt a birminghamiek. A “Mágikus Magyarral”, új, egy éves szerződést kötött a klub. Zoli októberben tér vissza a csatasorba és reméljük, hogy látunk még tőle olyan bombagólt, mint amilyet a tavalyi szezonban a Liverpoolnak lőtt. De legalábbis nem sérül meg.
Romelu Lukaku szolgálataira nem számíthat Steve Clarke, mivel a Chelsea visszarendelte őt a kölcsönből. Érzékeny ‘veszteség’ ez, mivel a 20 éves belga 17 gólt szerezve főszerepet vállalt a West Brom tavalyi 8. helyezésében. A gólokat az új igazolástól, Nicolas Anelkától várhatják a drukkerek. A francia a felkészülési meccseken rendre betalált és PL-tapasztalata (ez a hatodik klubja a Premier League-ben) is sokat jelenthet. A cseh Matej Vydra is támadószekcióba érkezett és tőle is sokat remélhetnek a Baggies hívei, ugyanis tavaly a másodosztályban 44 meccsen 22 gólt lőtt a Watford színeiben. Vydra játékjoga az Udinesénél van, de ha így folytatja a gólgyártást, nem engedik többet kölcsönbe. 🙂 A hátsó alakzat egy sokszoros válogatott uruguayival, Diego Luganóval erősödött.
A tavalyi meglepetés helyezést (8.) nem fogják megismételni. A 13. helyre futhatnak be a végén.
WEST HAM UNITED
Transzfer taktika: a Liverpool csillagászati áron megveszi adott játékost, majd negyedannyiért továbbadja a Kalapácsosoknak. Andy Carrollt 35 millió fontért igazolta a Pool, a West Ham 15-ért vette, Stewart Downing esetében 15 millió fontot buktak a Vörösök. Carroll a tavalyi szezont kölcsönben már a West Hamnél töltötte és annak ellenére, hogy sérülés hátráltatta, így is többször volt eredményes a bajnokikon (7 gól), mint a Liverpoolnál (6 gól).
A bal hátvéd posztra érkezett a rendkívül tapasztalt Razvan Rat, a román válogatott csapatkapitánya. 10 évig állt Sahtar Doneck szolgálatában és több mint 80-szor öltötte magára a nemzeti csapat mezét.
A Kalapácsosok erős középcsapatként a 14. helyen zárják a bajnokságot.
Korábbi részek:
1. – ARSENAL, ASTON VILLA, CARDIFF CITY
2. – CHELSEA, CRYSTAL PALACE, EVERTON
3. – FULHAM, HULL CITY, LIVERPOOL
4. – MANCHESTER CITY, MANCHESTER UNITED, NEWCASTLE UNITED
5. – NORWICH, SOUTHAMPTON, STOKE
6. – SUNDERLAND, SWANSEA, TOTTENHAM
Gera Zoli: 35 – A Mágikus Magyar legszebb és legemlékezetesebb góljai
2014 április 22. | Szerző: László Ági
35. születésnapját ünnepli ma Gera Zoltán, az elmúlt évek legjobb magyar labdarúgója. Az Aranylabdás Lothar Matthäus szavaiban minden benne van: „Zoltán a jelenlegi magyar labdarúgás legnagyobb kincse. Olyat tud a labdával, amit nem lehet megtanulni.” A következőkben Gerzson pályafutásának legszebb és legemlékezetesebb góljait láthatjátok. Jó szórakozást! 😉
DUNAFERR-FRADI (2002.április 6.)
SOPRON-FRADI (2002. március 23), ollózós gól a tizenhatosról
MAGYARORSZÁG-SAN MARINO (2002.október 16.) Gera első találata a magyar válogatottban igazán emlékezetesre sikerült, ollózós gólt szerzett.
WEST BROM-TOTTENHAM (2004. augusztus 25.) Első PL-gól.
MANCHESTER CITY-FULHAM (Ligakupa), Távoli Gera-bomba.
FULHAM-MANCHESTER UNITED (2009. március) Félollós gólt lőtt Edwin van der Sarnak
CHELSEA-FULHAM (2009. december 28.)
https://www.youtube.com/watch?v=P3Vt6m0c474#t=13
FULHAM-HAMBURG (2010.április 29.) Európa Liga elődöntő
Gera szerezte a döntőt érő találatot. Utóbbit élete legfontosabb góljának nevezte Gera. Az angol lapok hősként ünnepelték a találkozó másnapján. A goal.com rendkívül hízelgő véleményt fogalmazott meg Zoliról: “Nehéz nem szeretni az átszellemült magyart, amikor így játszik. Keményen dolgozva, okosan, határozottan, nem panaszkodva. Megérdemelte gólját, amely ráadásul gyönyörű is volt”
WEST BROM-LIVERPOOL (2012. augusztus 18.) Gera bombagólját az idény legszebb találatának választották a West Bromnál
https://www.youtube.com/watch?v=MIt1BpMkS5I
Ráadás! Gera Zoli egyik legemlékezetesebb gólpassza az olaszok ellen 3:1-re megnyert barátságos meccsen. Az Aranylabdás Fabio Cannavaro azon az estén bizonyára nem aludt nyugodtan. 😀
Oldal ajánlása emailben
X