“Kócos kis ördögök voltunk” – Bayern München-Barcelona BL-elődöntő
2013 április 23. | Szerző: László Ági
Rendhagyó felvezetés következik a Bayern München-Barcelona Bajnokok Ligája-elődöntőhöz, ami igazi csúcsmeccset ígér. A teljesség igénye nélkül következzen a két együttes labdarúgóinak egykori és mostani fotója. Jó szórakozást! 😉
BASTIAN SCHWEINSTEIGER
THOMAS MÜLLER
JEROME BOATENG
HOLGER BADSTUBER
DAVID ALABA
MARIO GOMEZ
PHILIPP LAHM
CLAUDIO PIZARRO
MANUEL NEUER
TONI KROOS
LIONEL MESSI
XAVI HERNANDEZ
GERARD PIQUÉ
ANDRÉS INIESTA
CARLES PUYOL
CESC FABREGAS
DANIEL ALVES
JORDI ALBA
VICTOR VALDES
Mezeket fel, vagy mezeket le?
2013 november 16. | Szerző: László Ági
Mezlevételért sárga lap. Egy szabály, mely olyan idióta és érzéketlen szabály, mint maga a FIFA elnöke, Sepp Blatter.
Az Anglia-Finnország U21-es Európa bajnoki selejtezőn a hazaiak játékosa Saido Berahino gólt szerzett, majd a fejére húzta a mezét. A pólóján lévő felirattal (‘RIP Love You Dad’) édesapjára emlékezett, akit a Burundiban dúló polgárháborúban gyilkoltak meg. A West Brom fiatal játékosa bocsánatot kért a csapattársaktól, amiért sárgát kapott és eltiltás miatt nem állhat a válogatott rendelkezésére a soron következő mérkőzésen. Aligha hiszem, hogy a társak mérgesek lennének a fiatal játékosra a megható gesztus miatt.
A bíró viszont mérlegelhetett volna! Puhl Sándor és Kassai Viktor sokszor emlegetik a játékvezetői filozófia kapcsán a “mérlegelés” fogalmát. Ezt alkalmazzák például a labda jogosulatlan elrúgása esetében is. Ha a csatár sípszó után lövi el a játékszert leshelyzetben, akkor a bíró nem mindig ad sárga lapot. De említhetném az előnyszabályt is, amit szintén saját hatáskörön belül ítélnek meg a bírók. Ahogy azt is maguk ítélik meg, hogy hány percet hosszabbítanak a találkozók végén sérülések, időhúzás, satöbbi miatt. A mezlevétel esetében is mérlegelni kellene!
Puhl Sándor így viszonyul ehhez a témakörhöz: “Nálam a mezlevétel sem lenne automatikusan sárga, csak abban az esetben, ha valaki nem oda nem illő feliratot, vagy reklámot mutogatna a felsője alatt.”
Azaz a világ legjobb játékvezetőjének is megválasztott Puhl Sándor is a mérlegelést támogatja ebben a szituációban.
Berahinóhoz hasonló esetért Andrés Iniestának is felmutatták a sárga kártyát a 2010-es vb döntőben szerzett gólja után. A pólóján lévő felirattal a 2009-ben infarktusban elhunyt fiatal labdarúgóra Dani Jarque-ra emlékezett. De honfitársa, David Villa is így járt: 9 hónapos sérülés után tért vissza, amikor bevette az ellenfél kapuját. Meze alatt egy olyan pólót viselt, amelyen a családja fényképe volt és egy üzenet, amelyben megköszönte támogatásukat, melyet a hosszú sérülés alatt nyújtottak neki. Ezek tipikusan azok az esetek, amikor nem kellene büntetni a labdarúgókat.
Vannak azonban egészen egyedi és érdekes esetek is. Huszti Szabolcs a Werder Bremennek lőtt ollózós találata után rekordsebeséggel két sárgát gyűjtött be, egyet a mezlevételért, majd azért, mert felmászott a kerítésre. Huszti ügye a nemzetközi sportsajtóban is komoly visszhangot váltott ki. De a ghánai Samuel Inkoom vetkőzése is balul sült el. Cseréhez tartott a partvonal felé és levette a mezét még mielőtt leért volna. A bíró nem habozott felmutatni a sárga kártyát és mivel már volt neki egy, kiállították és a csere is okafogyottá vált.
Persze nem vagyunk elég alaposak, ha csak a mezlevételt taglaljuk… A Juventus támadója, Mirko Vucinic rendhagyó módon a nadrágját vette le a Pescara elleni gólja után. Természetesen ez is sárgát ért. 🙂 A montenegrói ezt a mutatványt nemzeti színekben és az AS Roma játékosaként is előadta már. Egyedi eset…
Az Egyesült Államokban focizó Eric Hassli egy szokatlan trükkhöz folyamadott, de sajnos nem jött össze a mutatvány. Büntetőből értékesített gólja után kiszaladt a közönséghez, levette a mezét és kidobta a tomboló tömegnek. A francián azonban két mez volt, így olyan volt, mintha semmi sem történt volna. A játékvezető azonban átlátott a szitán, villant Hassli második sárgája és mehetett is zuhanyozni. Hiába mutogatták a társai, hogy rajta van a dressz.
Nem nehéz kitalálni, hogy kik azok, akik nem örülnek a mezlevételnek. A mezszponzor és a sportszergyártó cég valószínűleg nem túl boldog, hogy a gólt szerző játékos levette a dresszét, így elmarad a reklám. Pénz beszél… Az pedig vitán felül áll, hogy a megbotránkoztató, politikai tartalmú üzeneteknek nincs helye a futball világában.
Ian Holloway, az angol labdarúgás egyik üde színfoltja viccesen közelítette meg a témát: „Nem látom a problémát abban, hogy gól után leveszik a mezüket. Élvezik ők is és a fiatal hölgyek is. Feltételezem ez is egy ok amiért nők meccsre járnak. Persze ha ez az ok, akkor máshova kellene menniük, mert az én srácaim bűnrondák.”
Oldal ajánlása emailben
X