A jenki lányok negyedszer

2012 augusztus 10. | Szerző:

Az Egyesült Államok női válogatottja bezsebelte negyedik ötkarikás aranyát így ők lettek minden idők legeredményesebb nemzeti labdarúgó csapata az Olimpiák történetében. Épp hazánk fiait előzték meg, akik három elsőséggel büszkélkednek.

amerikainok

 80,203 néző szurkolt tegnap a Wembleyben, Európában még soha nem volt ennyi néző női focimeccsen. Az abszolút rekordot az 1999-es világbajnoki döntő (USA-Kína) tartja, amit a Rose Bowlben, Pasadenában rendeztek  90,185 nézővel. A finálé embere a két gólt szerző Carly Lloyd volt. A második gólja egy gyönyörű, jól helyezett, férfiakat megszégyenítő távoli bomba volt. Lloyd  olimpiai döntő specialista, ugyanis 2008-ban is eredményes volt a fináléban. Hope Solo is kiemelkedett a mezőnyből, több fontos védést is bemutatott. Alex Morgan is a jobbak közé tartozott; nagy gólpasszt adott az első találatot megelőzően és többször vezetett egyszemélyes akciókat.

A korai gól döntőnek bizonyult a japánok nem tudtak túljárni Hope Solo eszén és a szerencsével is hadilábon álltak. Ráadásul egy jogos büntetőtől is megfosztotta őket a német bíró, egy nyilvánvaló kezezést nem vett észre.

Összességében elmondható, hogy az Egyesült Államok lányai megérdemelték az aranyat és egyértelműen ők a női foci királynői. 🙂

Címkék: ,

Egyesült Államok-Japán olimpiai döntő felvezető

2012 augusztus 9. | Szerző:

sawahope_1344514318.jpg_372x252

A tavalyi világbajnokságon is Japán-USA döntőt rendeztek. Nagy meglepetésre az ázsiaiak nyerték a finálét (az előző három VB-n még a csoportjukból sem jutottak tovább), ami nem kis izgalamkat hozott: 1:1-es rendes játékidőt követően a hosszabbítás 2:2-t hozott, így jöhettek a büntetők. A szerencse a Japánoknak kedvezett. Itt az idő, hogy bosszút álljanak a jenkik és megszerezzék az Egyesült Államok történetének negyedik olimpiai aranyát női labdarúgásban.

A tornán eddig a japán lányok mindössze 4 gólt szereztek és kettőt kaptak, míg a jenkik 14szer voltak eredményesek. Kérdes, hogy ma a Wembleyben a ‘támadás’ vagy a ‘védekezés’ győzedelmeskedik-e.

Abby Wambach az amerikaik támadója a tornán eddig minden meccsen betalált. Minden Olimpiát összevetve már 9 gólnál jár és ezzel hazája olimpiai rekordere lett. Amennyiben betalál a döntőben, úgy beéri a 10 góllal csúcstartó német Birgit Prinzt. A fináléban sok múlik Alex Morgan és Megan Rapinoe játékán, eddig mindketten fantasztikusak volt és kiemelkedőt nyújtottak a tornán, 3-3 gólt szereztek. A Japánoknál a rutinos Homare Sawa lehet a kulcs, aki tavaly bezsebelte az Aranylabdát, a VB legeredményesebbje lett és a legjobb játékosnak is megválasztották. Minden bizonnyal ez lesz az utolsó Olimpiája, ugyanis szeptemberben már 34 éves lesz.

Az amerikai válogatott tipikusan az a ‘nem adom fel csapat’, elég csak a kanadaiak elleni elődöntőre visszagondolnunk. Háromszor vezetett Kanada, de ők mindháromszor egyenlítettek, majd a 123. percben Morgan révén megszerezték a döntőbe jutást jelentő találatot. Az előző két Olimpia döntőjében is drámáztak a lányok:

2004 – Athén: a rendes játékidőben 1:1-re végeztek a brazilok ellen, aztán a 112. percben jött Abby Wambach és az ő fejesgóljával az arany az Egyesült Államoké lett.

2008 – Peking: újfent a hosszabbításban dőlt el az amerikai lányok javára a meccs, ismét a dél-amerikaiak ellen. A 96. percben Lloyd döntött.

Tipp a mai végeredményre: USA 2:1 Japán

Címkék: ,

Londoni Olimpia: Pikáns összecsapás – USA-Észak-Korea

2012 július 31. | Szerző:

usa-ek_1343734486.jpg_434x169

Politikai szempontból rendkívül pikánsnak ígérkezik az Olimpián az Egyesült Államok-Észak-Korea mai találkozója. Elég csak Ri Jong Ho altábornagy kijelentését idézni, ami nemrég hangzott el: “Phenjan egyetlen csapással elsöpörné az USA-t.”

Nem ez az első politikai szempontból pikáns mérkőzés a világtornákon. Emlékezhetünk a férfiak 1998-as világbajnokságán rendezett Irán-USA mérkőzésre, ami politikai szempontból hasonlóan rizikós volt, mint a jenki lányok mai összecsapása. Akkor a botrány elmaradt, sőt meglehetősen békésen zajlott le a meccs; az iráni játékosok fehér virágot, az amerikaik zászlókat adtak át az ellenfél labdarúgóinak. Magyar érdekeltségű példát is lehet hozni a témában, az 1956-os melbourne-i olimpián a magyar-szovjet vízilabdameccsből sem hiányzott a poltikai színezet. “Melbourne-i vérfürdő” néven híresült el az a meccs. A forradalom leverése után 1 hónappal rendezték. A medencében és a nézőtéren is tapintható volt a feszültség. Gondoljunk csak Zádor Ervinre, akinek vére egy könyökös után vörösre festette a medence vizét.

Bízzunk benne, hogy a lányok mai mérkőzése hangulatában inkább az USA-Irán meccsre fog hasonlítani. Eddig két találkozót játszottak le a csoportból. A végső győzelemre legesélyesebbnek tartott jenkik mindkét meccsüket megnyerték: a franciákat 4:2-re, a kolumbiai lányokat 3:0-ra. Észak-Korea megnyerte első meccsét, de talán az eredménynél is fontosabb az a kínos incidens, ami a találkozót megelőzte. A szervezők az észak-koreai játékosok bemutatásánál Dél-Korea zászlaját jelenítették meg a kijelzőn. Több sem kellett a Dél-Koreaikkal nem éppen baráti viszonyt ápoló ország küldöttjeinek, azon nyomban lehívták a pályán lévőket. Sűrű bocsánatkérések után 1 órás késéssel kezdődött a mérkőzés. A csoport második összecsapásán nagy verésbe szaladtak bele franciák ellen, 5:0-ra kaptak ki. Remélhetőleg nem jár súlyos következményekkel ez a nagy zakó. De ez sem lehetetlen, mivel az észak-koreai forrásokal rendelkező dél-koreai Chosun Ilbo újság szerint a rosszul teljesítő sportolók munkatáborba kerülhetnek, mert korábban ez volt az eddigi gyakorlat. A Németországban játszó Jong Tae-Se, a férfi válogatott ásza, a “nép Rooney-ja” tagadta ezeket a vádakat.

Az Egyesült Államok eddig kizárólag világbajnokságokon játszott az ázsiaiakkal: 3 USA győzelem és 1 döntetlen a mérleg. Az Olimpiák történetében tehát ez az első randevújuk. A következő vb-n biztosan nem találkoznak egymással, mivel 2011-ben a női vb-n az észak-koreai csapatból öt játékost doppingoláson értek, ezért kitiltották az egész női csapatot a 2015-ös vb-ről.

Az észak-koreai labdarúgás eddigi legnagyobb sikerét pont brit földön érte el: a férfi csapat az 1966-os vb-n 1-0-ra verte az olaszokat Middlesboroughban. Ma nem sok esély mutatkozik Észak-Korea győzelmére. Még annak ellenére sem, hogy várhatóan pihen az amerikaiak két ásza:  Abby Wambach és Megan Rapinoe. A találkozó 18:15-kor kezdődik.



Kislány, nagy foci



Ki mondta, hogy a nők nem értenek a focihoz? Talán csak nem kérdezik őket...Én azonban kérdés nélkül is megmondom, ha lesre fut egy támadó, vagy ha úgy látom, hogy csődöt mond a 3-5-2. Talán érdemes lesz olvasni. Hisz ki tudja, talán a fociban is aranyat érhet a női megérzés... :)

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!