Nem Moyes a hibás! – A BBC szakértői elemzik a United krízisét

2014 január 7. | Szerző:

A Manchester United különböző fórumain nem telik el úgy egyetlen nap sem, hogy ne követelnék az új menedzser, David Moyes távozását. A fogadóirodák különböző fogadásokat kínálnak arra, hogy mikor távozik a skót menedzser és a labdarúgással foglalkozó portálok is felteszik a kérdést: Vajon mikor menesztik Moyest? Sir Alex Ferguson szurkolókhoz intézett kérése sokaknál süket fülekre talált: “Szeretnélek emlékeztetni benneteket, hogy éltünk már mi át itt nehéz éveket. De a klub mellém állt. Az egész stábom mellém állt. A játékosok is mellém álltak. Így aztán most az lesz a ti dolgotok, hogy támogassátok az új menedzsert. Ez nagyon fontos.” (idézet Alex Ferguson önéletrajzi könyvéből) 

David_Moyes_Kislanynagyfoci

A Vörös Ördögök legtöbb szimpatizánsa nem lát tovább az orra hegyénél és David Moyest teszi meg első számú bűnbakká a rossz szereplés miatt (7. hely a bajnokságban, korai búcsú az FA-kupától). A korábbi években a United szurkolói el voltak kényeztetve, a klub sorra nyerte a különböző trófeákat. Nem volt nehéz kitartani a csapat mellett. Most azonban kiderül, hogy kik a gárda igazi szurkolói.
A BBC Rádió Monday Night Club c. műsorában a szakértők ész érvekkel támasztották alá, hogy miért is nem az új menedzser a hibás. A következőkben a műsorban elhangzottakat olvashatjátok.

Steve Claridge (a BBC szakértője, a Millwall egykori edzője, a Birmingham és a Leicester City korábbi játékosa): “Nem akarok udvariatlan lenni Sir Alex Fergusonnal, de azt gondolom, nagyon ügyesen választotta meg az időpontot a távozásra. Ha jól megnézzük ezt a csapatot, tavaly is erőn felül teljesítettek, Van Persie nélkül pedig komoly problémáik lettek volna az ellenfelek védelmének feltörésével.

steve-claridge-kislanynagyfoci

Steve Wilson (a BBC kommentátora): “Megértem a United-szurkolók elégedetlenkedését, de egyszerűen nonszensz, hogy egyesek Moyes távozását követelik. Nagyon korán van ehhez. Egyetértek Steve Claridge-dzsel. Sir Alex fantasztikus pillanatban távozott. Ha végignézzük a játékosok névsorát, Rooney és Van Persie kivételével van ennek a csapatnak igazi világklasszisa? A középhátvéd posztján például azért játszotta Jonny Evans a legtöbb meccset, mert jószerivel csak ő állandóan egészséges.

Ian McGarry (a BBC sportújságírója): “Nem David Moyes hagyta cserben a Manchester Unitedet, hanem a Manchester United hagyta cserben David Moyes-t. Moyes már a kinevezése után nem sokkal elmondta, hogy négy pozícióban meg kell erősíteni a keretet. Négy kulcspozíciót említett: balhátvéd, középhátvéd, védekező középpályás, valamint egy keratív box-to-box középpályás. Senkit sem kapott Moyes. Ennek több oka is van. Részben arra vezethető vissza, hogy a United új ügyvezető igazgatója, Ed Woodward takarékossági intézkedéseket vezetett be a Glazer család utasítására. Utasítást kapott például arra, hogy nem fizethetnek teljesen irracionális összegeket a játékosügynököknek, mint ahogy azt Alex Ferguson és az előző ügyvezető, David Gill idejében tették. Ha Ferguson idejében veszélyben volt egy transzfer, akkor ők segítségül hívtak egy-egy menő ügynököt, akik megfelelő összeg fejében nyélbe ütötték az üzletet. Persze ez nem ritkaság, a Chelsea és a Manchester City évek óta így intézi az ügyeit. Nos, múlt nyár óta ez már nem megengedett Unitednél. Ezért történt az, hogy a nyáron több Moyes által kezdeményezett átigazolási terv is romba dőlt hirtelen. Fellaini leigazolása láthatóan egy kétségbeesett lépés volt. Ő nem Moyes elsőszámú célpontja volt, ez egy pánik-igazolás volt. A skót szakember tehát az elején elmondta, hogy négy pozíciót meg akar erősíteni, de a háttérben történtek hatására végül nem kapott senkit. Ezért mondom, hogy Moyes-t hagyta cserben a Manchester United.”

Ian McGarry: Fellainit leszámítva a United utolsó nagy igazolása Robin Van Persie volt, 18 hónappal ezelőtt. Hogy lehetséges, hogy a magát a világ egyik legnagyobbjának nevező klub 18 hónap alatt nem erősíti meg a keretét egyetlen kiemelkedő képességű játékossal sem? Ki kell mondani: a tavalyi United volt minden idők leggyengébb Manchester United-bajnokcsapata. – Szerkesztői megjegyzés: A Forbes amerikai gazdasági szaklap legutóbbi felmérése szerint a Manchester United a második legértékesebb futballklub (3.17 milliárd dollár). Tehát meglepő a Glazer család takarékoskodása, nem hajtanak végre jelentős transzfereket. Olyan gazdag nyugdíjasok jutnak róluk eszembe, akik inkább a párnájukba rejtik a vagyonukat, ahelyett, hogy élveznék annak előnyeit.

Ian McGarry: És akkor még nem beszéltünk Robin Van Persie-ről, aki idén úgy viselkedik, ahogy talán csak az Arsenal-szurkolók régebbi emlékeiben élt: folyton sérült és ritkán lő gólokat. Tavaly 32 meccsen lőtt 28 gólt. Ez volt az, ami kiemelte a tömegből a Unitedet tavaly. Idén mit csinált RVP? A legutóbbi kilenc bajnoki meccsből  nyolc találkozón pályára sem lépett. A góljai hiányoznak. Nem csoda, hogy rosszul mennek a dolgok.  

Mark Chapman (BBC műsorvezetője): “Scholes-t és Roy Keane-t évek óta nem tudja és nem is próbálja meg pótolni a Manchester United. Andersont 2007-ben igazolták. Azóta a klub nem is próbálkozott! Nem igazoltak egyetlen specialistát sem a középpálya tengelyébe. Egészen furcsa, hogy a csapat transzfer-rekordját a mai napig Berbatov tartja.

Mark Chapman

Mark Chapman

Steve Claridge: “Egy jogos kiritka biztosan érheti David Moyes: Kagawát nem középső középpályásként használja, hanem a szélen. Ha ez ilyen kulcsfontosságú pozició, akkor miért mozdítja ki Kagawát onnan, miért próbálkozik vele a szélen? Szóval Moyes sem tévedhetetlen, de ettől függetlenül egészen elképesztő, mennyire nem kap segítséget a vezetőségtől.

Beteljesült jóslatok – Premier League-szezonértékelő

2013 június 1. | Szerző:

A Premier League idei szezonjának kezdete előtt komolyabb jóslatokba bocsátkoztam és egész jó találati aránnyal zártam. Következzenek most ezek és a szezonértékelő.

A végső helyezéseket illetően nyolc telitalálatom volt, jöjjön egy kis múltidézés tavaly augusztusi blogbejegyzésből (PL-beharangozó – 1.rész, PL-beharangozó- 2.rész)
A tabella első négy helyezettjét sikerült pontosan belőni. A Manchester Unitedhez az alábbi mondatot írtam:  “Vélhetően a City és a United között dől majd el a bajnoki cím sorsa.” Ez be is jött, mivel a két manchesteri csapat végzett az első két helyen (1. Manchester United-89 pont, 2. Manchester City-78  pont). A három kiesőt is sikeresen megtippeltem (QPR, Reading, Wigan). A nagy meglepetésre FA-kupát nyerő, de a PL-nek búcsút intő Wiganhez az alábbiakat írtam:   “Tavaly meglegyintette őket a kiesés szele, idén nem kerülik el.”
A legtöbbet a Newcastle United  esetében tévedtem. A 6. helyre tippeltem őket, ezzel szemben a 16.pozícióban zárták a bajnokságot. Az előző idényben az előkelő 5. helyen végeztek a Szarkák, így nem volt alaptalan a beléjük vetett bizalmam. Bizonyára a francia invázió sem tett túl jót a csapategységnek és a klub egyik legnagyobb erőssége, Demba Ba eligazolása sem volt jó hatással Alan Pardew együttesére.

A Guardian szakírói összegezték a szezont, most hozzájuk hasonlóan jöjjenek az én legjeim.

LEJOBB JÁTÉKOS: GARETH BALE (Tottenham Hotpsur) 

garethbalekislanynagyfoci

Nagy szerepe volt abban, hogy csapata az utolsó fordulóig versenyben volt a BL-selejtezős helyért és nem rajta múlt, hogy ez végül nem jött össze. 33 bajnokin 21-szer talált be. Igazi vezére volt a Spursnek és többször az ő klasszisa döntötte el klubja javára a 3 pont sorsát.  Zidane a következőket mondta róla: “Azt kedvelem benne, hogy elképesztő sebessége van, de okosan is játszik. Ez nagyon ritka.” Nem véletlen hát, hogy a szigetországi újságírók és a futballisták is őt választották az Év játékosának Angliában.

LEGJOBB MENEDZSER: SIR ALEX FERGUSON (Manchester United)

26 és fél év után bajnoki címmel búcsúzott Sir Alex Ferguson

26 és fél év után bajnoki címmel búcsúzott Sir Alex Ferguson

26 és fél év után méltóképpen búcsúzott a United kispadjától: bajnoki arannyal, ahogy kell. Ez volt a 13. elsősége a Vörös Ördögökkel. Amikor 1986-ban átvette az irányítást még ‘csak’ 7 bajnoki címmel büszkélkedhetett a United. Utolsó szezonjában is remekül vegyítette a rutint a fiatal tehetségekkel. Bizonyára rendkívül furcsa lesz nélküle a United kispadja.

LEGSZEBB GÓL: MATTHEW LOWTON (Aston Villa)

A Fradiban is megfordult Lowton parádés gólt szerzett a Stoke City ellen

A Fradiban is megfordult Lowton parádés gólt szerzett a Stoke City ellen

A Fradiban is megforduló Lowton fantasztikus szezont produkált. Több webes portál már az angol válogatottba követelte a jobb bekket. A birminghami együttes többek között neki is köszönheti, hogy kiharcolta a bentmaradást. A Stoke ellen nemcsak létfontosságú, de gyönyörű gólt is szerzett, amely nálam a szezon legszebbje volt.

LEGJOBB MECCS: MANCHESTER CITY 2:3 MANCHESTER UNITED

Van Persie ünnepel a 92. percben szerzett győztes találat után

Van Persie ünnepel a 92. percben szerzett győztes találat után

A Manchester United szurkolójaként az egyik legrosszabb élményem a Citytől elszenvedett 6:1-es, Old Traffordon elszenvedett demoralizáló vereség volt.  Szerettem volna, ha revansot vesznek Fergusonék az Etihadban. Ez amolyan ‘manchesterunitedesen’ sikerült is: Robin Van Persie a 92. percben szabadrúgásból szerezte meg a győztes gólt. Igazi rangadóhoz méltó pörgős meccs volt; 5 góllal és 7 sárga lappal tarkítva.

LEGJOBB IGAZOLÁS: BENTEKE, MICHU, VAN PERSIE

Három fantasztikus igazolás

Három fantasztikus igazolás

Nem könnyű döntést hozni ebben a kategóriában és nem is szeretnék, úgyhogy megosztom veletek a három favoritomat. Christian Benteke (Aston Villa)Michu (Swansea), Robin Van Persie (Manchester United). Mindhárman csapataik vezérei voltak. A belga Benteke első PL-szezonjéban 19 gólt szerzett és jelentős érdemei voltak abban, hogy a Villa elkerülte a kiesést. A Swansea a Premier League, de talán az európai topfutball legnagyobb üzletét ütötte nyélbe, amikor 2 millió euróért leigazolta a szinte ismeretlen Michut. A spanyol játékos 18-szor volt eredményes és komoly szerepe volt abban, hogy a 100.szülinapját ünneplő Hattyúk megszerezték fennállásuk első kupagyőzelmét a Ligakupa megnyerésével. 
Nagy kérdés, hogy Robin van Persie nélkül is bajnoki címet ünnepelt volna-e a Manchester United. A holland támadó 26 góljával besöpörte a gólkirályi címet is.

LEGROSSZABB IGAZOLÁS: A QPR ÖSSZES IGAZOLÁSA

A QPR elnöke, Tony Fernandes nem tudott ellenállni a nagy shoppingolásnak

A QPR elnöke, Tony Fernandes nem tudott ellenállni a nagy shoppingolásnak

Annyira belefeledkeztek a shoppingolásba, hogy kiestek a másodosztályba. Külön cikket is szenteltem nekik, melyben minden egyes igazolásukat kiveséztem. 

MI VÁRHATÓ A KÖVETKEZŐ SZEZONBAN?

Rendkívül izgalmasnak ígérkezik  a Premier League 2013/14-es idénye. A legnagyobb kérdés, hogy Sir Alex Ferguson nélkül mire lesz képes a Manchester United? Beválik-e az Everton ex-menedzsere, David Moyes a Vörös Ördögök kispadján. És adja magát a következő kérdés, milyen lesz az Everton Moyes nélkül, 11 együtt töltött év azért nem kevés. José Mourinho visszatér a Chelsea kispadjára. A Manchester City új menedzserrel vág neki a szezonnak.  A Stoke City nem különben, 7 év után távozott tőlük Tony Pulis, akinek a helyét az edzőként eddig nem túl sikeres Mark Hughes vette át. És még előttünk van a nyár, amely számos érdekes átigazolást és változást hozhat.



Kislány, nagy foci



Ki mondta, hogy a nők nem értenek a focihoz? Talán csak nem kérdezik őket...Én azonban kérdés nélkül is megmondom, ha lesre fut egy támadó, vagy ha úgy látom, hogy csődöt mond a 3-5-2. Talán érdemes lesz olvasni. Hisz ki tudja, talán a fociban is aranyat érhet a női megérzés... :)

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!